___________________________________________________________________________
SGDK3264 PEDAGOGI PERDAGANGAN DAN PENGAJIAN PERNIAGAAN
_____________________________________________
TUGASAN :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA PENSYARAH :
DR. NORAZLINDA BINTI SAAD
TARIKH HANTAR :
29/10/2015
NAMA PELAJAR :
MUHAMMAD HAFIZ BIN CHE AZIZ
MUHAMAD
NASHIR BIN KHAIRUDIN
MUHAMMAD WAHYUDIN BIN DOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata
pelajaran : Perdagangan
Tingkatan : 4 UUM
Bilangan
Pelajar : 18 orang
Tarikh : 29 Oktober 2015 ( Khamis)
Masa : 10.00 – 10.20 pagi (20 minit)
Tema : Unsur Perdagangan
Subtema : Maksud Perdagangan, Maksud Perniagaan, Bantuan Perniagaan, Kaitan Pengeluaran, Perdagangan, dan Perniagaan.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran pelajar akan dapat:
i. Memahami maksud skop perdagangan.
ii. Mengetahui perbezaan antara perdagangan dengan perniagaan.
iii.Menyenaraikan bantuan perniagaan
iv.Menerangkan peranan insurans, perbankan, pengangkutan pergudangan, komunikasi, pengangkutan, dan promosi.
v. Menyatakan hubungkait antara perdagangan dengan bantuan perniagaan.
vi.Menjelaskan hubung kait antara pengeluar, perniagaan dan perdagangan.
Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar
Bahan
Bantu Mengajar : i. Papan
putih
ii. Kotak dan barang industri kecil dan
sederhana
iii. Kertas A4
iv. Bala
vi. Buku teks
Penerapan
Nilai :
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN
LANGKAH
|
ISI
PELAJARAN
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
|
CATATAN/NILAI/BBM
|
Set Induksi
(5
minit)
|
i.
guru bertanya kepada pelajar mengenai
tajuk yang lepas.
ii.
Guru bersoal jawab dengan murid.
|
-
|
|
Langkah 1
(3 minit)
|
Maksud industri kecil dan sederhana
|
i.
Pelajar diminta memberikan pandangan dan
berkongsi pengetahuan mengenai perdagangan dan perniagaan mengikut kefahaman
mereka.
ii.
Guru memberi penerangan dengan jelas
maksud perdagangan dan perniagaan dengan memberi contoh yang sesuai.
.
|
Buku teks
Gambar
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Bantuan perniagaan
|
i.
Beberapa orang pelajar diminta membantu
guru membaca beberapa bantuan perniagaan yang terdapat di dalam buku teks.
ii.
Guru menerangkan bantuan-bantuan
tersebut dengan lanjut.
iii.
Pelajar merujuk buku teks sambil
mendengar penerangan dari guru.
iv.
Guru membahagikan pelajar kepada
beberapa kumpulan.
|
Papan putih
|
LANGKAH
|
ISI
PELAJARAN
|
AKTIVITI
PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
|
CATATAN/NILAI/BBM
|
Langkah 3
(7 minit)
|
Kegiatan industri kecil dan sederhana
|
i. Guru
memaparkan video kegiatan industri
kecil dan sederhana kepada pelajar.
ii. Guru meminta pelajar berkongsi pemahaman berdasarkan video yang telah
dipaparkan.
iii. Guru menerangkan secara secara ringkas pengeluaran,
perdagangan dan perniagaan.
iv. Guru bersoal jawab dengan pelajar
tentang contoh pengeluaran, perdagangan , dan perniagaan
|
Video
Kertas A4
|
Langkah 4
Pengukuhan
(7 minit)
|
i. Guru mengarahkan pelajar mencabut
sehelai kertas di balang.
ii. Pelajar diminta melukis apa yang tertulis di
kertas tersebut.
iii. Pelajar lain diminta meneka
iv. Gambar yang dilukis tersebut.
|
Balang
Kertas
|
|
Penutup
(3 minit)
|
i. Guru memberi latihan kepada pelajar dan
meminta pelajar untuk dihantar pada hari esok.
ii. Guru memuji penglibatan pelajar dalam pelajaran hari ini.
|
Refleksi:
No comments:
Post a Comment